X Wyprawa Santi Odnaleźć Orła 2023

Pod koniec sierpnia wyruszamy na dziesiątą wyprawę poszukiwawczą. Może dziesiąta okaże się szczęśliwa.

Przygotowania do tegorocznej ekspedycji trwały od dłuższego czasu. Po 3 latach przerwy, spowodowanej głównie pandemią, problemami z dotarciem do archiwów, wracamy na Morze Północne. Już wkrótce, w sierpniu 2023 z portu Ijmuiden w Holandii wyruszamy w naszą dziesiąta Ekspedycje Santi Odnaleźć Orła, naszym celem jak zawsze: odkrycie wraku i rozwikłanie zagadki zaginięcia okrętu ORP „Orzeł”.
Dotychczas przeprowadziliśmy 9 wypraw SANTI Odnaleźć Orła w latach: 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020. Sprawdziliśmy wiele hipotez, w tym hipotezę : “friendly fire”. Wyznaczenie miejsc prowadzenia naszych badań poszukiwawczych, poprzedzone zostały wieloletnimi kwerendami archiwów brytyjskich i niemieckich w poszukiwaniu dokumentów i informacji pozwalających na weryfikację tych hipotez. W czasie tych ekspedycji zbadaliśmy niezidentyfikowane, tudzież zidentyfikowe w sposób wątpliwy, wraki znajdujące się na trasie dojścia i zejścia z obszaru poszukiwań, których znane parametry wskazywały na możliwość, iż stanowią one pozostałości okrętu podwodnego. Na naszej mapie pojawiło się 400 wraków, a wśród nich 3 nieznane dotąd okręty podwodne.
Nie poddajemy się, jesteśmy pełni zapału i po chwili odpoczynku, powrotu do domu, gotowi do działania. Wiemy, że „Orzeł” na nas czeka…
Tegoroczna ekspedycja skoncentruje się na nowym obszarze poszukiwań, położonym na północny wschód od obszaru A3, gdzie znajdowały się niemieckie pola minowe. Został on wybrany przez nas w oparciu o badania tras innych alianckich okrętów podwodnych operujących na Morzu Północnym w maju/czerwcu 1940 r., w tym tych, które niespodziewanie zbaczały z wyznaczonych obszarów patrolowych, jak np. HMS Taku. Jesteśmy przekonani, że brak raportów z Orła świadczy, że coś złego musiało się wydarzyć na początku patrolu. Może również zboczył z trasy, by zdobyć informacje na temat ruchów nieprzyjaciela i coś niespodziewanego mu się przytrafiło po drodze. Po przetestowaniu bardziej prawdopodobnych teorii chcemy również zbadać teoretycznie mniej prawdopodobne hipotezy, które mogą doprowadzić do sukcesu i zakończenia projektu. Będziemy cały czas znajdować się około 100 mil od wybrzeża Holandii. Dzięki Gert Normann i Sea War Museum Jutland wiemy, że wybrany do poszukiwań obszar nie jest dobrze zbadanym fragmentem Morza Północnego, to daje nam duże nadzieje na odkrycie.
Trzymajcie kciuki za nas i obserwujcie przebieg wyprawy na kanałach mediów społecznościowych:

Facebook https://www.facebook.com/SantiOdnalezcOrla
Instagram https://www.instagram.com/santiodnalezcorla/

𝗦𝗽𝗼𝗻𝘀𝗼𝗿𝘇𝘆 𝗶 𝗽𝗮𝗿𝘁𝗻𝗲𝗿𝘇𝘆 𝗦𝗔𝗡𝗧𝗜 𝗢𝗱𝗻𝗮𝗹𝗲𝘇́𝗰́ 𝗢𝗿ł𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟯
Długofalowy projekt SANTI Odnaleźć Orła nie odbyłby się bez wsparcia. Wszystkie koszty związane z organizacją i przeprowadzaniem ekspedycji, takie jak wynajem jednostki badawczej, specjalistyczny sprzęt, koszty badań i logistyki są finansowane poprzez środki pozyskiwane od naszych sponsorów oraz zaangażowanych osób prywatnych.
Jest nam niezmiernie miło, że podczas naszej 10-tej wyprawy Odnaleźć Orła wspierają i sponsorują nas:

SANTI Diving – sponsor główny
𝗦𝗔𝗡𝗧𝗜 𝗗𝗶𝘃𝗶𝗻𝗴 to jedna z czołowych światowych marek w produkcji sprzętu nurkowego. Dostarcza innowacyjne i wysokiej jakości produkty dla nurków na całym świecie. Od samego początku aktywnie angażuje się w projekt SANTI Odnaleźć „Orła” i wspiera finansowo ekspedycję. Dzięki zaangażowaniu i olbrzymiemu wkładowi finansowemu firma umożliwia nam kontynuację badań i dążenie do odnalezienia zaginionego wraku ORP “Orzeł”.

𝗡𝗼𝗿𝗯𝗶𝘁 Norbit Subsea
Norbit – producent echosond wielowiązkowych (MBES) na światowym poziomie. Dzięki firmie Norbit uda nam się w tym roku pozyskać jeszcze bardziej szczegółowe dane batymetryczne na weryfikowanych pozycjach.
https://norbit.com/
https://www.instagram.com/norbit_subsea/
https://www.facebook.com/NorbitSubsea

𝗧𝗼𝗽𝗪𝗮𝘃𝗲
TopWave – producent satelitarnych systemów pozycjonowania satelitarnego.
Dzięki firmie TopWave uzyskamy bardzo dokładne dane lokalizacyjne. Będziemy mogli sprawdzić około 100 pozycji.

𝗕𝗮𝗹𝘁𝗶𝗰 𝗠𝗮𝗿𝗶𝗻𝗲𝘁𝗶𝗺𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗸𝗲𝗿
Dzięki firmie Baktic Marinetime Broker uskaliśmy wsparcie w poszukiwaniu jednostki badawczej.
http://balticmaritimebroker.eu/
Jesteśmy niezmiernie wdzięczny wszystkim sponsorom i osobom prywatnym, które hojnie przyczyniają się do realizacji celów ekspedycji.

Podobne Newsy